Diskusní příspěvky

Ryby
Matej 12-11-17 03:55
Re:Hokej - amatéři
Tomáš 14-10-17 03:05
Re: Hokej - amatéři
Libor 11-10-17 14:11
Hokej - amatéři
Tomáš Zákora 10-10-17 17:49
Re: nabidka prace
Libor 25-09-17 12:07
Děti ve Finsku

Mít děti ve Finsku je docela příjemné. Všude jsou dětská hřiště, všude se dostanete s kočárkem (do obchodů, na úřady, do MHD), ve většině kaváren jsou dětské židle a místo na přebalování, všude je to blízko do přírody.

Každoroční pravidelné akce pro děti

Společně se sdružením Bohemia se každý rok na MDD, tedy 1.června jezdí na piknik na Suomenlinnu. A na Mikuláše je Mikulášská besídka zvaná Pikkuláš (kombinace finské předvánoční party "pikkujoulu" a Mikuláše). Pikkuláš bývá v Annantalon auditorio Annantalo, Annankatu 1, Helsinki, kolem 5. prosince.

Finsko pro děti

Ve větších městech jsou téměř v každé čtvrti "parky pro občany" - Asukaspuisto. Je to výborná věc, něco jako veřejná školka, kde je paní učitelka, ale dohlíží spíš na chod školky jako takové. Za děti zodpovědná není. Do asukaspuista chodí maminky s malými dětmi, větší děti pak samy. Asukaspuisto pořádá dopolední zpívaní nebo cvičení s dětmi, má k dispozici hračky na písek, hry, v zimě sáně atp., mívá program pro děti během prázdnin a během letních prázdnin vydává všem dětem oběd zdarma. Asukaspuisto je placeno z městských daní.

Těhotná ve Finsku

Pokud jste ve Finsku dlouhodobě a otěhotníte, pak musíte jít na kontrolu ne ke gynekologovi, ale do zdravotnického zařízení Neuvola. Ta je určena pouze pro těhotné maminky a malé děti. Do které Neuvoly patříte vám řeknou ve zdravotním středisku v místě bydliště. Na první prohlídku MUSÍTE jít mezi 10. a 16. týdnem těhotenství, jinak ztrácíte sociální výhody v těhotenství a během mateřské a rodičovské dovolené

Pokud máte zdravotní pojištění u KELA, pak veškerá péče během těhotenství (kromě utrazvuků a vitaminů), porod a následná ošetření miminka jsou hrazena touto pojišťovnou. Pokud ne....ouha strouha, porod ve Finsku bez finskeho zdravotního pojištění vyjde minimálně na 2000 EUR.

Maminky pojištěné u KELA dostávají místo porodného krabici dětských věcí. Má hodnotu témeř 300 EUR a je v ní plno krásných a potřebných věci.

České doklady pro děti narozené v zahraničí

Český rodný list získáte do dvou až tří měsíců prostřednictvím České ambasády. Na základě rodného listu vám pak na ambasádě zapíšou dítě do pasu na počkání.

    K vystavení českého rodného listu musíte předložit následující doklady:

  • doklad o státním občanství rodičů (případně rodiče) stačí kopie cestovního pasu a čestné prohlášení nepozbytí českého občanství
  • český rodný list rodičů (případně rodiče)
  • oddací list rodičů, ze kterého musí být zřejmé místo sňatku. V případě nesezdaných rodičů musí být doložen zápis o určení otcovství se souhlasným prohlášením o příjmení dítěte
  • zápis o narození dítěte (formulář obdržíte na konzulátě)
  • dotazník k žádosti o zaslání matričního dokladu z ČR (formulář obdržíte na konzulátě)
  • čestné prohlášení rodičů o jméně dítěte (formulář obdržíte na konzulátě)
  • zápis o narození dítěte - ve Finsku ho dostanete na magistrátě
 

Komentáře a dotazy k produktu 

 
#2 Veronika1986 2016-07-30 08:45
Dobry den,

Nemate zkušenost,když nejste spokojeni se systemem v Neuvole a peci

Dekuji.
Citovat
 
 
#1 mishu 2014-01-08 00:50
Ahoj chci se zeptat zda se nekdo prostehoval do Finska s detmi. Zajima me jak se deti adaptovali na skolu pokud neumi jazyk. Pditel pracuje v Helsinkach a chtel by abychom ho nasledovali mam 7 leteho syna ,chodi do druhe tridy . Chtela bych vedet jak narocne je zapadnoit pro takto stare dite do skoly. Prosim o nejake informace. Dekuji Misa
Citovat