Diskusní příspěvky

Ryby
Matej 12-11-17 03:55
Re:Hokej - amatéři
Tomáš 14-10-17 03:05
Re: Hokej - amatéři
Libor 11-10-17 14:11
Hokej - amatéři
Tomáš Zákora 10-10-17 17:49
Re: nabidka prace
Libor 25-09-17 12:07
Doprava

Obecné informace jakým způsobem lze cestovat z/do Finska. Využít se dá každý dopravní prostředek - auto, vlak, letadlo i loď.

 

Autem:

Pokud jedete do (nebo z) Finska autem, je dobré vědět  pár drobností před cestou. I když vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Helsinkami není nijak závratná, počítejte s tím, že pokud pojedete bez přestávky a budete se střídat za volantem, vyjde vám cesta zhruba na 24 hodin do Tallinnu, odkud vás dál čeká ještě trajekt. Ceny trajektu si můžete ověřit u jednotlivých společností: Eckero line , Tallink , Silja., Nordic Jet Line..

Cesta netrvá tak dlouho, protože by silnice byly v hrozném stavu, ale proto, že Polsko je "jedna velká vesnice", kde pokud nechcete platit pokutu za nepřiměřenou rychlost v obci, pojedete skoro pořád 50km/h. Je dobré se vyhnout Varšavě, protože tam s jistotou zabloudíte.Průjezd Litvou, Lotyšskem a Estonskem vám v porovnání s Polskem docela rychle uteče. Jede se tam příjemně, silnice jsou v dobrém stavu a jezdí tam poměrně málo aut. Navíc budete mít podél mořského pobřeží i hezký výhled.

Kudy jet můžete najít i diky Michelinu.

Vlakem:

Velice alternativní cesta hlavně pro ty, kteří chtějí ušetřit peníze. Několik lidí již takhle přijelo nebo odjelo. Jede se vlastně stejnou tratí jako jezdíval Baltický Expres (bohužel nyní se musí přestupovat). Vlakem se dostanete a do Tallinu (Estonsko) a odtud asi tak za 70-100 FIM trajektem do Helsinek.

Autobusem:

Autobus jezdí z Brna a Prahy přes Stockholm. Tato cesta je velice zdlouhavá a při tom ne zas tak finančně výhodná. Je vhodná, kdy se převáží hodne věcí, ale i tak jen do určité míry, protože se musí přesedat na trajekt ze Stockholmu do Turku, a pak zas na autobus.

Eurolines zavedly novou autobusovou linku Praha-Tallinn.

Letadlem:

Klasický způsob. Letenky pro studenty se dají sehnat u okolo 6500,- Kč, například v GTS. Nedoporučuji kupovat je u Killroye, to už je lepší je koupit rovnou u FinnAiru, ČSA ...

Stopem:

Nejlepší je, najít si český kamion, což se dá a je to vyzkoušené ... ale dá se i klasický stop .. taky vyzkoušené. Další možnost je se přidat k někomu, kdo občas takhle jezdívá. Většinou můžete nabídku na svezení dostat přes náš maillist.

Doprava po Finsku

Půjčovna aut

Budget - máme s ní docela dobré zkušenosti, Ford Fiesta na víkend 109EUR /od pátku od odpoledne do pondělí do rána + 400km included/

Vlaky:

Vlaková sít není ve Finsku tak komplikovaná jako například u nás. Zde (Rail Network) se můžete podívat na vlakovou dopravní mapu. Jezdí zde dva typy vlaků - jednak příměstské a potom dálkové. Vlaky jsou zde obecně pohodlné, ale ceny jízdného jsou vysoké. Studenti, kteří studují ve Finsku, mají 50% slevu na všechny tratě automaticky. Jizdní řády, stejně jako veškeré ostatní informace, jsou přístupné přes internet na www.vr.fi. Informace jsou i v angličtině (ale jen v omezené míře).

Meziměstské autobusy:

Ve Finsku jezdí několik autobusových společností. Mnoho z nich je jen lokalních. Hlavním dopravcem je ExpressBus. Jizdní řády najdete také na WWW stránkách, ale většina informací je jen ve finštině. Nejlešpí způsob, jak si zjistit kdy, kam a odkud autobusy jezdí je zavolat na informace, kde zaručeně bude někdo mluvit i anglicky.

Vnitrostátní letecká doprava:

Finsko má největší vnitrostátní leteckou sí v Evropě. Lety zabezpečuje FinnAir. Jejich WWW stránky poskytují veškeré informace v angličtině. Místní lety jsou poměrně drahé, ale FinnAir nabízí i levné stand-by letenky. V některých ročních obdobích jsou až 75% slevy na určité lety.

Doprava v Helsinkách:

Jako v každé metropoli i zde je rozsáhlá autobusová sít, menší tramvajová a několik stanic metra. Informace o jízdních řádech je možné získat přes internet,a to pro všechny zastávky, na www.ytv.fi. Pokud nevíte, jak dojet tam, kam chcete pomůže vám Journey planner v angličtině. Helsinki mají také jednu velice zajímanou tramvajovou linku, kterou je pojízdný bar. Tramvaj je označená písmeny PUB. Lístek stojí EUR 4,- a k lístku dostanete jedno pivo. Další si už musíte zase koupit.

Doprava v Tampere

Pokud nevíte, jak dojet tam, kam chcete pomůže vám Journey planner v angličtině.

Mapy

 

 

Komentáře a dotazy k produktu 

 
#1 Anna Markvartová 2010-06-27 07:47
na nic :-x :-x
Citovat