Diskusní příspěvky

Ryby
Matej 12-11-17 03:55
Re:Hokej - amatéři
Tomáš 14-10-17 03:05
Re: Hokej - amatéři
Libor 11-10-17 14:11
Hokej - amatéři
Tomáš Zákora 10-10-17 17:49
Re: nabidka prace
Libor 25-09-17 12:07
Na skok na sever
Napsal uživatel Vojtěch Lanta   

Cesta do Rovaniemi je nuda. Povícero je to lesem. Pak dál nahoře se to otevře a skopcovatí. Takto se projevuje, když se cestuje v Laponsku. Občas tam zajedu v sezóně za prací. Jedu vlakem, pak, tam kdesi za polárním kruhem, se lopotím autobusy (vlak konči v er-ve-en). Vždy konkrétně mířím kamsi do Utsjoki. Do pravého výběžku spojení zajišťují dvě Oy, a to Gold Line a Eskelisen Lapin Linjat. První společnost je levnější, protože zároveň funguje jako pošta a distributor piksel s barvami. Obě zpravidla vyjíždějí z Norska – z Vadsö – a šinou si to přes Tanabru – také v Norsku -, kde je početná finsky mluvící menšina.

Laponsko má svůj symbol. Je jím modrý kruh na červenožlutomodrém poli a řek bych, že i plno sobů zevlujících u silnice:) Je to tam řídce osídleno, takže když se nedejbože něco stane, je to do nejbližšího hospitalu dost daleko (450 ká-em do Rovaniemi, asi 300 do Tromsa či Murmansku). Značky tu disponují dvojí názvy. Například Saariselkä je po místňácku Suoločielgi a Utsjoki je Ochcejka:) Je tedy sympatické vidět, že i někde jinde mají háčky a čárky nad souhláskami.

Příroda. Čistě na základě svých amatérsko-subjektivních pozorování bych vylišil typ „kanadský“ s borovicovo-březovými lesy a sexy štíhlými úzkokorunými smrky – výskyt okolo kruhu - a na typ „subarktický“ zastoupený už roztroušenou nízkokorunou břízou a pak tundrami s nízkými keříčky – tam výše u 70 rovnoběžky.

Podél komunikací je nemožno vidět políčka, zato je tam lučních enkláv dosti. Je to prý důsledek toho, že Saami před nedávnem přestali kočovat a začali si zřizovat stálá obydlí, v jejichž blízkosti pásli sobi. V součastnosti obživu mnoha lidí představuje turistický ruch, případně rybolov (vody je hodně). Není se tedy čemu divit, když podél silnice je nabízeno něco málo z tradičních výrobků a jiných kýčů.

Pokud máte rádi divočinu, chládek a nevadí vám hmyzí havěť, pak tyto krajiny představují správnou volbu. Pospíchejte, v srpnu už tam maj podzim.

Užívejte léto. Pic. Vojta

U rvn - St. Klausovská vesnička. Prostě kejč.

Mladý sobík. Konečně odhopskal ze silnice.

Paní Laponce dovážíme noviny.

Dvojí názvy. Hodně vesnic tam má v názvu Järvi (holt hodně rybníků).

Je libo kamenitá tundra?

Kuře od kolihy. Tam jsou to častí pipi.

Takový skromný příbytek, a s loučkou.

Nebo je libo keříčkatá tundra s výhledem na Norský hory?

Kaňon řeky Kevojoki.

Ohlodaný paroh.

Prostě kopečky plus jezírka, a jinak pustina.

Půlnoc v Kevu (24.6.2010) - polární den tam mají od konce května do půlky července. A tmu od listopadu do konce ledna.

Schematická mapka. Spojení mezi pravým a levým výběžkem lze prakticky uskutečnit až přes Sodankylu. Zkratky nejsou.