Diskusní příspěvky

Ryby
Matej 12-11-17 03:55
Re:Hokej - amatéři
Tomáš 14-10-17 03:05
Re: Hokej - amatéři
Libor 11-10-17 14:11
Hokej - amatéři
Tomáš Zákora 10-10-17 17:49
Re: nabidka prace
Libor 25-09-17 12:07
Ostrov Seili - Archipelago u Turku
Napsal uživatel vojta   

Pokud chcete relaxovat v tichu a užívat si moře, zajeďte na Archipelago u Turku. Ostrov Seili (švédsky Själo) může být dobrej cíl. Je to malý ostrůvek, oblíbená destinace na nedělní pikniky. Nachází se v asi 30 km jihozápadně od Turku v oblasti Saaristomerellä ja Itämerellä, kde je rozptýleno na stovky ostrovů. Leží na půli cesty z Nauvo do Hanka a je dosažitelný trajektem (za půl hodiny z Nauva, za 6 euro, několikrát denně provozuje společnost ”Linta” od konce května do konce srpna) a především se tam mluví švédsky.

Na ostrově se nachází pár baráčků a hlavně velká budova bývalého hospice (sloužila od 1620), která byla užívána posledních 100 let - do roku 1962 - jako blázinec. Výhodou jistě bylo, že to bylo dost izlováno od inlandu. V současnosti slouží jako výzkumné centrum Turun yliopisto, a samořejmě je možno se tam občerstvit. Na blízkém menším pidiostrůvku, který byl s vlastním Seili propojen až v době ledové, stojí kostelík (založeno 1733), který stojí taky za návštěvu. Nad kostelíkem je výrazná skála, ze které je poměrně hezký rozhled na značnou část archipelága, a člověk si uvědomí, jak Turku, ač přístavní město, je strašně daleko od otevřeného moře. Je možno pozorovat taky i nějakou tu ptačí faunu – já viděl hejnka kormoránů a potáplic a hoholů, nějaký mořský racky a fůry rybáků (atd.).

Doufám, že užíváte bílý noci a teďka i ty děsivý třicítky. Je tu jedna z posledních možností užít si koupačky v moři – než to porostou řasy a zachlemtaj sinice. Zkusil jsem to, ale je to šííííííleně studenýýý. Njo. Ještě že mám blízko jezírka, který nezklamou. Terve.

Obr.1. Kotviště na Seili.

Obr.2. Trajekt.

Obr.3. Kostel sv. Jiří.

Obr.4. Pohled směrem k Turku.

Obr.5. Pohled k ostrovům okolo Rymätylla.

Obr.6. Moře je ještě čisté.

Obr.7. Ostrovy jsou porostlý převážně borovicí a břízou.

Obr.8. Pryskyřník.