Diskusní příspěvky

Ryby
Matej 12-11-17 03:55
Re:Hokej - amatéři
Tomáš 14-10-17 03:05
Re: Hokej - amatéři
Libor 11-10-17 14:11
Hokej - amatéři
Tomáš Zákora 10-10-17 17:49
Re: nabidka prace
Libor 25-09-17 12:07
Jaro v plenkách
Napsal uživatel Vojtěch Lanta   

Tak doufám, že všici v tenhle čas vítáte jaro procházkama venku, neb jen tak zevlováním na frišném vzduchu. Už je konečně teplejc, a ten sníh už konečně slez, a ptáci jíkaj, a tak už je lepšejc, přestože je nad náma ten mrak z popela.

Ku vítání jara bych rád doporučil oblasti, kde v létě hrozí silná invaze komárů či lokalitky s absencí městského hluku. Tedy mokřadiska, lesy, ale i tak třeba navíc krajinku s roztroušenými baračky a tak dál. Taky je teď navíc příjemné, že stromy nejsou olistěny. Je proto ještě vidět něco víc než se vše zazelená. My byli minulý týden v jezerních oblastech a dost si užívali první teplejší slunce. Co vám budu povídat, tlachanda to byla náramná. Zevleli jsme u ohýnku a říkali si, jak ty ledovcový morény tu kdesi hezky postavili (a že ty mokrý ponožky z brodění v rozbředlým sněhu by chtěly vyměnit). A jak ta zvířena lesní se radovala, panejo, a jak to mají na místech, kde je povoleno táboření (tj. především v parcích kansallipuistech) někdy až moc komfortní – grilík, matroš na podpal, kadibudky, samozřejmě sekyrka, pila, posezení a někdy plac pro stany. No, i ta návštěva lokálního typu hospody se poté zadařila. Co bych ale z tohoto tripu vypíchl... Třeba to, že se dá nyní často vidět na skalkách a březích jezer důkaz o přítomnosti tetřeva hlušce a tetřívka v podobě roztroušeného výskytu jejich trusu. Tito ptáci jsou překrásní - v CZ již dost vzácní - zde však dosud představují časté zjevy. Při procházkách si tudíž podobných hromad všímejte:) Fotky víc řeknou.

 

 

 

 

 

Pro ty z vás kdo žijete ve středním Finsku doporučuji se zvláště rozhlížet po lese, neb se zrovna prý mají probouzet šedé veverky poletušky. Pro našince představující exotické zvířátko.

Jinak tento čas se též vyplatí pozorovat ptactvo příletnuvší z jihu. Přestože husy, racci, bernešky a kvíčali již dorazili na jih Finska před měsícem, hejna ptactva vodního kumulujícího se v zátočinách lze nejlépe pozorovati nyní a to užitím dostatečného optického přibližovadla. Kupříkladu pro činnost tuto jsou na jižním pobřeží, ale i tak jinde, zbudovány pozorovatelny – věže, často opatřeny i odbornou literatůrou tykající se zde onoho dost oblíbeného birdvočingu.

Tak se třeba společně potkáme v přírodě. Pic.

Vojtěch Lanta

Před přípravou krmě

 

 

Jezera jsou ještě zamrzlá

Ohýnek přímo na pláži

Zmíněný trus

A ještě jednou

Birdvočing je populární

Ústřičníci - omlouvám se za špatnou kvalitu